Raspberry Pi İle DC Motor Kontrolü Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda Raspberry Pi ve L293D motor sürücü entegre kullanarak DC motor sürmeyi öğreneceğiz. Gerekli malzemelerimiz:

Projedeki Malzemeler Bu Sette. Şimdi İncele >

L293D, 2 adet DC motor sürmede kullanılabilecek oldukça popüler bir entegredir.

L293D Pin bağlantıları aşağıdaki gibidir:

l293d Pin Bağlantıları

l293d Pinleri

Bu entegrenin input 1 ve input 2 girişleri, motorun döneceği yönü; enable pini ise hangi çıkışların aktif olacağını kontrol ediyor. Biz bu örnekte sadece 1 adet motor kullanacağımız için, 1 numaralı pini, yani “Enable 1,2″yi bağlamamız yeterli olacaktır.

Devremizi aşağıdaki şemadaki gibi kuruyoruz:

Python kodumuzu aşağıdaki kısımdan alarak motor.py isimli dosyaya kaydediyoruz:

import RPi.GPIO as GPIOfrom time import sleep GPIO.setmode(GPIO.BOARD) Motor1A = 16Motor1B = 18Motor1E = 22 GPIO.setup(Motor1A,GPIO.OUT)GPIO.setup(Motor1B,GPIO.OUT)GPIO.setup(Motor1E,GPIO.OUT) print “Ileri hareket”GPIO.output(Motor1A,GPIO.HIGH)GPIO.output(Motor1B,GPIO.LOW)GPIO.output(Motor1E,GPIO.HIGH) sleep(2) print “Geri hareket”GPIO.output(Motor1A,GPIO.LOW)GPIO.output(Motor1B,GPIO.HIGH)GPIO.output(Motor1E,GPIO.HIGH) sleep(2) print “Motor durdu”GPIO.output(Motor1E,GPIO.LOW) GPIO.cleanup()

Yazdığımız kodu kaydettikten sonra

sudo python motor.py

komutunu vererek çalıştırıyoruz. Raspbian’ın güncel sürümünde Python komutlarından önce sudo yazmamıza gerek yoktur. Motorumuzu çalışacak ve terminal ekranından her adımda şu bilgileri göreceğiz:

https://arduinohocam.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir